Dėl efektyvių dizaino sprendimų didelės, atviro tipo erdvės šiandien jau nebekelia iššūkių. Širmos – vienas senų išradimų, praverčiančių ir šiuolaikiškuose namuose. Naudojant jas, viename kambaryje gali būti patogiai įrengta ir patogi virtuvė, ir erdvi svetainė, ir jaukus miegamasis. Be to, širma dažnai pasirenkama kaip praktiška langų uždanga. Pritaikius tokią priemonę, sukuriamas unikalus, dėmesį prikaustantis interjeras. Tad kviečiame daugiau sužinoti apie funkcinius šio namų elemento pokyčius ir naudojimo galimybes.
Sukurtos Kinijoje, pritaikomos – visame pasaulyje
Apie tai, kas yra širma, žino daugelis. Vis dėlto ne visiems išgirdus šią sąvoką kyla asociacija su moderniu, bėgeliais slenkančios užsklandos variantu. Paprastai pirmiausia pagalvojama apie išlankstomas medines kambario pertvaras, anksčiau dažnai naudotas vietoje persirengimo kabinų. Būtent taip ir atrodė pradinis, kinų sukurtų širmų variantas. Spalvingos, dekoruotos meistriškai išpieštais ornamentais, medžio ar audinių elementais, kilnojamos pertvaros pravertė norint greitai suformuoti privačią nedidelę erdvę darbui ar poilsiui. Iš Kinijos tokios pertvaros VIII a. paplito ir Japonijoje, o nuo XVII a. – Europoje. Netrukus širmos funkcionalumu, dizaino paprastumu, stilingumu sužavėjo ir kitų žemynų gyventojus.
Šiandien širmos dizainas skiriasi nuo tradicinio. Mobilios pertvaros tapo prie lubų, sienos ar lango nišoje tvirtinamomis užsklandomis, performuojamomis naudojant slankiųjų durų sistemą. Taip šios uždangos tapo dar funkcionalesnės. Šiandien širmos ypatingai mėgstamos visame pasaulyje populiariuose studijos tipo būstuose, loftuose ir šiuolaikišku interjeru išsiskiriančiuose namuose.
Šiuolaikinių širmų privalumai
Moderniomis širmomis šiandien gali būti tiek dengiami langai, tiek atskiriamos erdvės – pavyzdžiui, svetainė ir virtuvė. Plačiau verta aptarti šių šiuolaikiškų užsklandų privalumus ir išskirtinumus. Štai keli iš jų:
- Moderni širma gali būti valdoma rankiniu būdu (stumdant ranka, virvele ar rankenėle) arba naudojant automatinį mechanizmą. Pastaruoju būdu valdomos širmos prijungtos prie elektros tinklo. Jų tylų, sklandų judėjimą bėgeliais galima kontroliuoti naudojant nuotolinio valdymo pultelį. Be to, tokia langų uždanga ar pertvara gali būti sujungiama su „protingo namo“ sistema.
- Širmos tiesiog idealiai tinka uždengti platiems, panoraminiams langams. Be to, jomis galima uždengti nišas, tad širmos neretai pasirenkamos naudoti vietoje durų.
- Šiuolaikiško dizaino širmos pasižymi ypač plačia spalvų ir raštų palete. Didelis pasirinkimas palengvina harmoningo interjero kūrimo ir skirtingų plokščių rašto derinimo užduotį.
Širma šiandien naudojama ne tik kaip langų uždanga, apsauganti namus nuo šviesos, ar pertvara. Tai – išskirtinis interjero akcentas ir patalpų planavimo priemonė. Pasirinkus tinkamų matmenų užsklandą su slankiąja sistema, viena didelė patalpa gali lengvai patenkinti skirtingus poreikius. Ištiesus širmos plokštes, patalpoje akimirksniu atskiriamos kelios zonos. Taip moderni, atviro tipo patalpa gali būti stilingai suskaidoma į, pavyzdžiui, svetainę su valgomuoju, darbo zona ar net miegamuoju.
Rinkitės tai, kas tinka Jums
Širmos pasirinkimą šiandien apsunkinti gali nebent pernelyg abstraktūs, neapgalvoti poreikiai. Jei planuojate širma dengti arkas ar langus, žinokite tikslius jų matmenis. Tai leis atrasti optimalų uždangų ilgį ir plotį. Šiuo atveju reikėtų prisiminti, kad širmos skiriasi nuo ritininių užuolaidų, tad tokios uždangos kraštai paprastai išlenda už lango rėmo.
Nepamirškite įvertinti interjero. Pavyzdžiui, jei jis minimalistinis, nepasižymintis spalvų gausa, širma gali būti ir ryškesnės, žvilgsnį patraukiančios spalvos. Be to, galite rinktis širmą, sudarytą iš skirtingo rašto, spalvos plokščių. Tokiu atveju ji taps vienu pagrindinių interjero elementų.
Tais atvejais, kai planuojama dalyti erdvę, siūlome atsižvelgti į audinio plonumą. Jei siekiate daugiau privatumo, reikėtų rinktis standesnį, storesnį audinį. Jei planuojate tiesiog suformuoti atskiras zonas, tam galite rinktis ir ploną audinį.
Apskaičiuokite plokščių poreikį – šiandien širma gali būti sudaryta ir iš 2, ir iš 5 dalių. Maksimalus plotis paprastai siekia apie 8 metrus. Įvertinus plokščių skaičių, gali būti paprasčiau apsispręsti dėl valdymo – juk daug juostų, dengiančių, pavyzdžiui, panoraminius langus, automatiniu būdu valdyti patogiau.
Kalbėdami apie širmas specialistai akcentuoja, kad svarbiausia rinktis ne tai, kas madinga, o tai, kas atitinka asmeninius poreikius ir siekius. Rytietiškas tradicijas ir vakarietišką modernumą sujungusios širmos leidžia ne tik apsaugoti namus nuo pašalinių žvilgsnių, bet ir be didelių remontui skirtų išlaidų sukurti stilingą, modernų, praktišką interjerą.