Planuojant statyti namą, pamatų rūšis parenkama, atsižvelgus į galybę veiksnių – požeminį vandens lygį, grunto tipą, įšalo gylį, ar būsimieji namo savininkai nori statinio su rūsiu, laikančių sienų tipą, architektūrinius sprendimus ir finansines galimybes. Juostiniai pamatai – pati populiariausia pamatų rūšis Lietuvoje. Tokį populiarumą lemia gana draugiškos kainos, sąlyginis paprastumas, kai kurie nuosavų namų savininkai sugeba juo įsirengti ir patys, o ką jau kalbėti apie tai, kad yra sukaupta nemažai gerosios kolektyvinės patirties, kuria galima pasidalinti.
Šio tipo pamatai skirstomi į dvi grupes – monolitinius ir surenkamuosius pamatus. Tiesa, pastarieji kartais dar vadinami blokiniais pamatais. Monolitiniai pamatai liejami vientisi, o surenkamieji – mūrijami ar montuojami iš specialių pamatinių blokelių.
Žmogus, prieš nuspręsdamas, kurio tipo pamatus rinktis, turėtų atsižvelgti į keletą veiksnių: jei laikantysis gruntas yra pakankamai aukštai, juostiniai pamatai puikus pasirinkimas, o štai, jei laikantysis gruntas yra žemai, vargu ar šie pamatai yra pats protingiausias pasirinkimas, tokiu atveju pirmenybę reiktų tekti sudėtingiems gręžtiniams pamatams.
Monolitinius juostinius pamatus geriausia pasirinkti tada, jei egzistuoja bent menkiausia klimato sąlygų grėsmė, pavyzdžiui, namas statomas molingoje vietovėje, egzistuoja žemės slinkimo grėsmė ir pan. Tokius pamatus derėtų rinktis ir tada, jei namo sienos gana sunkios – mūrinės ar padarytos iš blokelių su plytine apdaila. Tuo atveju, jei gruntinės savybės palankios ir statomas karkasinis namas, gali tikti ir surenkamieji juostiniai pamatai, kurie yra šiek tiek pigesni už monolitinius.
Jei būsimas namo šeimininkas nori rūsio, juostiniai pamatai – idealiausias, ekonomiškai pagrįstas pasirinkimas. Tiesa, iš anksto vertėtų žinoti, kelis dalykus: jeigu gruntiniai vandenys yra aukščiau rūsio grindų lygio, pasirinkus surenkamuosius juostinius pamatus, teks papurtyti piniginę jų hidroizoliacijai. Tuo tarpu, esant tokioms pats sąlygoms, darant juostinius monolitinius pamatus, galima naudoti hidrobetoną – tokiu atveju pamatų hidroizoliacija kainuos mažiau.
Vertėtų atminti:
- Juostiniai pamatai į žemę įleidžiami ne mažiau nei 1,5 m.;
- Pamatų gylis turi būti žemesnis už įšalo gylį;
- Jeigu name planuojama įrengti rūsį – kasama pamatų duobė, o jei rūsio nebus – tranšėja;
- Surenkamieji juostiniai pamatai montuojami iš jau pagamintų blokelių, dedant juos vienas prie kito. Šie blokeliai dažniausiai gaminami iš betono;
Pasirinkus surenkamuosius pamatus, darbas atliekamas greičiau nei dirbant su monolitiniais pamatais.